Żywy Różaniec Forum Frondy
RSS
Pomoc naukowa dla ŻRFF św. Josemari­a Escriva o Różańcu Świętym

 

 Rozważania Tajemnic Różańcowych >>

 

 

Trzeba, abyśmy dziś i zawsze

widzieli w Różańcu potężny oręż,

który umożliwi nam zwycięstwo w naszych wewnętrznych zmaganiach

i który będzie pomocą dla każdej duszy.

Niechaj usta nasze wychwalają Najświętszą Maryję Pannę.

Bóg oczekuje od nas zadośćuczynienia i modlitwy.

Obyśmy zawsze umieli i pragnęli

rozsiewać pokój i radość na całym świecie

poprzez tę wspaniałą modlitwę do Matki Boskiej

i poprzez naszą czuwającą miłość.


Odmawianie Różańca, rozważanie jego tajemnic, powtarzanie “Ojcze nasz”, “Zdrowaś Maryjo”, pochwały Trójcy Przenajświętszej oraz stałe inwokacje do Matki Bożej są nieprzerwanym aktem wiary, nadziei i miłości, są aktem uwielbienia i zadośćuczynienia.


Rozważania te są przeznaczone nie dla słabych niewiast, ale dla dojrzałych, twardych ludzi, którzy niewątpliwie od czasu do czasu wznoszą swoje serca do Boga, wołając za Psalmistą: Notam fac mihi viam in qua ambulem: quia ad te levavi animam meam — Naucz mnie drogi, którą powinienem iść, bo ku Tobie wznoszę moją duszę (Ps 143,8).

Muszę zdradzić mojemu Czytelnikowi pewien sekret, który pozwoli mu, być może, wejść na drogę, jaką mamy podążać z woli Chrystusa.

Mój Przyjacielu, jeżeli chcesz być wielkim...stań się małym.

Ażeby zaś być małym, musisz wierzyć tak, jak wierzą dzieci, kochać tak, jak kochają dzieci, oddać się w opiekę tak, jak to czynią dzieci...wreszcie modlić się tak, jak modlą się dzieci.

Trzeba tak właśnie postępować, aby osiągnąć to, o czym chcę ci teraz powiedzieć.

Początkiem drogi, u kresu której odnajdziesz siebie całkowicie zatopionego w miłości do Jezusa, jest ufna miłość do Maryi.

Czy pragniesz miłować Matkę Bożą? Jeśli tak, to spotykaj się z Nią. Jak? Przez pobożne odmawianie Różańca.

Ale — powiesz — odmawiając Różaniec, stale powtarzamy to samo...Czy aby na pewno to samo...? A czy zakochani nie mówią sobie ciągle o tych samych sprawach...? Czy może przypadkiem nie jest tak, że różaniec stał się dla ciebie zbyt monotonny, ponieważ zamiast wymawiać po ludzku słowa modlitwy, mamroczesz coś pod nosem, będąc myślami daleko od Boga?

Poza tym pamiętaj, że przed każdą dziesiątką wskazuje się na tajemnicę, która będzie rozważana.

Czyś kiedykolwiek rozważał tajemnice różańcowe?

Stań się małym. Chodź ze mną i — to jest najistotniejsze w tym, co chciałem ci powiedzieć — będziemy razem towarzyszyć Jezusowi, Maryi i Józefowi.

Każdego dnia oddamy im nową posługę. Będziemy przysłuchiwać się ich rodzinnym rozmowom. Zobaczymy, jak dorasta Zbawiciel. Będziemy podziwiać trzydzieści lat Jego ukrytego życia...będziemy obecni przy Jego męce i śmierci...zachwycimy się chwałą Jego zmartwychwstania. Jednym słowem: porwani Jego Miłością (jedyną prawdziwą miłością jest ta właśnie Miłość), będziemy rozważać każdą chwilę życia Jezusa Chrystusa.

Przyjacielu Czytelniku, napisałem Różaniec święty abyśmy, ty i ja, potrafili się skupić na modlitwie, gdy zwracamy się do Matki Najświętszej.

Niech to skupienie nie zostanie zamącone słowami, proponuję ci: nie czytaj ich na głos, ażeby nie utraciły one swego intymnego charakteru.

Wymawiaj natomiast wyraźnie i bez pośpiechu Ojcze nasz i Zdrowaś Maryjo każdej dziesiątki. Tak oto będziesz czerpał coraz to więcej korzyści z tego ćwiczenia w okazywaniu miłości do Maryi.


Moje kapłańskie doświadczenie mówi mi, że każda dusza kroczy swoją własną ścieżką. Mimo to, drogi Czytelniku, chcę Ci udzielić paru praktycznych rad, które nie przytłumią w Tobie działania Ducha Świętego, jeśli tylko będziesz korzystał z nich rozważnie. Zatrzymaj się na kilka sekund — na trzy, cztery sekundy — aby w cichej medytacji rozważyć tajemnicę różańca, zanim zaczniesz odmawiać “Ojcze nasz” i “Zdrowaś Maryjo” kolejnej dziesiątki. Jestem pewny, że to pogłębi Twoje modlitewne skupienie i pomnoży owoce Twojej modlitwy.

Rozważania Tajemnic Różańcowych >>

 

Za:

 

 

Wątek na Forum Frondy: